TEACHING RUSSIAN IN EUROPE: DEVELOPMENT OF CREATIVITY & THINKING SKILLS
In-Service Teacher Education Course,
Riga, Latvia, 23. – 29. juuli 2017.
Blogi: https://kessuleena.blogspot.com.ee
Osalesin ERASMUS+ KA1 projekti raames koolitusel, mis toimus Läti Vabariigi pealinnas Riias.
Koolituse pealkiri on „Loovuse ja mõtlemise arendamine vene keele õpetamisel Euroopas“, nimetame seda TA-õpetamiseks.
Koolitusega jäin väga rahule, sest, mul olid väga targad, lahedad ja humoorikad õpetajad. Tõelised profid! Põhiliseks õpetajaks oli Alexander Sokol, kes on doktor, õpetajate juhendaja, teadur ja haridusalane konsultant. Alexander on TA Group-i akadeemiline juht.
Teine õpetaja oli Marina Novokurska. Marina õpetab vene keelt emakeelena Riia Herderi keskkoolis. Marina on TA materjalide arendaja.
Minu uued sõbrad – kursusekaaslased – olid ägedad ja armsad inimesed, meil oli väga tore koos olla, õppida ja aega veeta. Meie rühmas oli 7 inimest: mina, Krista Pärnust, Natalia Narvast, Maria ja Olympia Slovakkiast, Anna Hispaaniast ja Dana Tšehhist.
Kursuse sisu oli huvitav ja pakkus väljakutseid. Sai tõsiselt tööd tehtud. TA õppimise eesmärk on luua ülesannete süsteem, mis aitab õppijatel omandada keeleoskust koos mõtlemisoskusega. Erinevalt traditsioonilistest lähenemisviisidest ei anna TA meetod õppijatele valmis vastuseid, vaid pakub konkreetseid vahendeid, mis aitavad neil endil loovalt häid lahendusi leida.
Mis väga oluline – kogu selle kursuse taustaks oli minu lemmiklinn Riia. Riia on suurimaid ja ilusamaid linnu Balti mere ääres. Riiat peetakse Põhja-Euroopa juugendstiili pealinnaks. Riia ajalooline kesklinn on kantud UNESCO maailmapärandi nimekirja, seda tänu keskaegsele hoonestusele ning 19. sajandi puit- ja juugendstiilis arhitektuurile, millele ei ole maailmas ulatuse ega kvaliteedi poolest võrdset.
Mina olen jugendstiili (modern/ art-nouveau) kirglik fänn. Sain väga palju näha ja pildistada. Vahepeal tundsin, et suurtes kogustes ilu on väsitav.
Õppenädala tegi nauditavaks ka see, et meil oli väga tore kultuuriprogramm. Igapäevane kohvipaus oli pühendatud ühele riigile: Läti, Eesti, Slovakkia, Tšehhi, Hispaania – rahvussöögid, -joogid ning vestlus ja kogemuste jagamine. Käisime koos ekskursioonidel vanalinnas ja kesklinnas, Jurmalas, Toomkiriku kontserdil, Jugendstiili muuseumis. Tutvusime paljude pealinna populaarsete söögikohtadega.
Koolitus Riias andis mulle palju teadmisi, uusi sõpru ning meeleolukaid kultuurielamusi.
Olen väga tänulik õpetaja Marju Purgele ja Ere Tummile, tänu neile sai see koolitus teoks.
Õpetaja Jelena Kesselmann