Eesti astus laste liikumisvõimaluste edendamisel suure sammu edasi

kutsuv kool

Tekst: Tartu Ülikooli liikumislabor

Eelmisel nädalal toimus Paides IX Eesti Spordi Kongress, mida korraldas Eesti Olümpiakomitee ja mis oli läbinisti pühendatud laste ja noorte liikumis- ja sportimisharjumustele. Kongressil esitati laste liikumisharrastuste visioon:

“𝟐𝟎𝟑𝟓. 𝐚𝐚𝐬𝐭𝐚𝐤𝐬 𝐬𝐚𝐚𝐯𝐮𝐭𝐚𝐝𝐚 𝐄𝐞𝐬𝐭𝐢𝐬 𝐨𝐥𝐮𝐤𝐨𝐫𝐝, 𝐤𝐮𝐬 𝐤𝐨̃𝐢𝐤 𝐤𝐨𝐨𝐥𝐢𝐞𝐚𝐥𝐢𝐬𝐞𝐝 𝐥𝐚𝐩𝐬𝐞𝐝 𝐬𝐚𝐚𝐯𝐚𝐝 𝐯𝐚𝐣𝐚𝐥𝐢𝐤𝐤𝐮 𝐬𝐨𝐨𝐯𝐢𝐭𝐮𝐬𝐥𝐢𝐤𝐤𝐮 𝐥𝐢𝐢𝐤𝐮𝐦𝐢𝐬𝐤𝐨𝐨𝐫𝐦𝐮𝐬𝐭 𝐯𝐚̈𝐡𝐞𝐦𝐚𝐥𝐭 𝟔𝟎 𝐦𝐢𝐧𝐮𝐭𝐢𝐭 𝐢𝐠𝐚𝐥 𝐩𝐚̈𝐞𝐯𝐚𝐥 𝐞𝐡𝐤 𝟕 𝐭𝐮𝐧𝐝𝐢 𝐧𝐚̈𝐝𝐚𝐥𝐚𝐬.”

Kõik paneelarutelud keskendusid sellele, kuidas visiooni saavutada – milline roll võiks olla koolil, liikumisõpetusel, KOVil, treeneritel. Eraldi teemana tõstatati EOK poolt ettepanek tuua kooli kohustuslikud treeningtunnid.

Pikast ja põnevast päevast jäi kõlama sõnum, et visiooni teostamiseks on eelkõige vaja tervislikku arengukeskkonda, mis oleks lastele igapäevaselt kättesaadav – nii koolis, spordiklubides kui avalikus ruumis. Ka president Kersti Kaljulaid rõhutas kongressi avakõnes liikumisharjumusi soosiva keskkonna kättesaadavust:

“Püüame siis meiegi riigi ja otsustajatena anda endast parima ja teha omalt poolt koos kõik, et meie lapsed kasvaksid üles aktiivselt liikudes ja vaimselt tervetena. Ja et ükski kooli juures asuv uus staadion või pallimänguväljak ei peaks olema luku ja riivi taga, kui naabruskonnas leidub lapsi, kes pimedani palli või üksteist on valmis taga ajama.”

Liikumislaboril on hea meel, et alanud on tõsine diskussioon, kuidas laste vähese liikumisaktiivsusega toime tulla. Meie oleme koos Liikuma Kutsuvate Koolidega teinud esimesed sammud ning selliste sammude olulisust kui osa tervikpildist tõi oma kõnes esile ka kultuuriminister Indrek Saar.

Tänud kõigile Liikuma Kutsuvatele Koolidele ja kõigile mõttekaasastele, oleme õigel teel!


Viimased uudised

Spordipäeva tulemused
18.09.2019
Klass Võistkonna nimi Võistkonna liikmed  lõppaeg punkte 4.a Rohelised koerad Mia-Lisete Erik, Merili Härma, Karola Talo, Kertu-… Loe edasi
Alates 23. septembrist muutuvad Võru Kreutzwaldi Kooli tundide ajad
17.09.2019
  Alates 23. septembrist muutuvad Võru Kreutzwaldi Kooli tundide ajad. Oleme pidanud juba muudetud tundide aegu korrigeerima seetõttu, et kolmanda… Loe edasi
Võru Kreutzwaldi Kooli õpetajad ja õpilased osalesid istutustalgutel
16.09.2019
Võrus kogunes laupäeval 14. septembril ligikaudu 400 inimest suurtele istutustalgutele. Kokku pandi Võru linna läbiva Koreli oja kallastele mulda 55… Loe edasi